تبلیغات
مادر بی حرم
قیام مختار
در این روز مختار شاد كننده دلهاى شكسته اهل بیت (علیهم السلام ) با نداى ((یا لثارات الحسین )) در كوفه قیام كرد. مختار در سال اول هجرت در طائف به دنیا آمد و در سال 67 ه‍ در كوفه به دست مصعب بن زبیر به شهادت رید. كنیه او ابواسحاق است . ابوعبیده ، پدرش از صحابه بزرگ بود كه در جنگ با فارس شهید شد. بعد از پدر، دو برادرش حكم و جبیر شهید شدند.
مختار در هیجده ماه حكومتش ، هیجده هزار نفر از قاتلین سید الشهداء (علیه السلام ) را به جهنم فرستاد. این به غیر از كسانى است كه به دست اصحاب و یاران او و ابراهیم بن مالك اشتر در بیرون كوفه و در كنار نهر خازر كشته شدند.
سعد عموى مختار از طرف امیر المؤ منین و امام حسن (علیهم السلام ) والى مداین بود، و هر گاه جایى مى رفت مختار را به جاى خود مى گذاشت .
امیر المؤ منین (علیه السلام ) به او خبر از فتح و ظفر دادند، و میثم تمار در زندان كوفه او را بشارت داد.
در روز عید قربان ابو محمد حكم بن مختار خدمت امام باقر (علیه السلام ) آمد. بعد از اینكه خود را معرفى كرد، امام باقر (علیه السلام ) را نزد خود خواند و او عرض كرد: آقاى من ، مردم درباره پدر من بسیار سخن مى گویند. به خدا قسم سخن درست كلام شماست و هر چه شما بفرمایید آن را قبول دارم . امام (علیه السلام ) فرمود: سبحان الله . پدرم خبر داد كه مهریه مادر من از پولى بود كه مختار آن را براى پدرم فرستاد. مختار خانه هاى خراب ما را آباد كرد، و دشمنان ما را به قتل رسانید، و هر خونى كه از ما ریخته شد طلب نمود. آنگاه سه مرتبه فرمود: رحم الله اباك .
در كودكى ، امیر المؤ منین (علیه السلام ) او را روى زانوى خویش مى نشاند و به او لطف و مرحمت مى فرمود. امام باقر (علیه السلام ) مى فرماید: بخدا قسم پدرم مرا خبر داد كه مختار نزد فاطمه بنت امیر المؤ منین (علیه السلام ) مى آمد، و آن مخدره براى او فرش پهن نموده پشتى برایش مى گذاشت . سپس فرمود: ((هر حقى كه ما نزد كسى داشتیم او مطالبه نمود)).
در روایت دیگر مى فرماید: ((هنگامى كه مختار سر نحس عبید الله را براى امام زین العابدین (علیه السلام ) فرستاد، آن حضرت سر سفره بود و خوشحال شد و دعا فرمود).
بنا بر قول دیگرى قیام مختار در شب 14 ربیع الاول سال 66 ه‍ و بنابر قولى 16 ربیع الثانى بوده است

تاریخ : 14 ربیع الثانی